şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Hangi durumlarda obezite cerrahisi yapılmaktadır?

Obezite (Bariatrik ) cerrahisi 1950 li yıllarda yapılmaya başlanmıştır. Yıllar içinde edinilen deneyimlerle 1991 de konsensüs toplantısı yapılmış ve 18-65 yaş arasında olan, vücüt kitle indeksi 40'ın üzerinde olan veya 35 üzerinde olup 2 veya daha fazla yandaş hastalığı olan, 5 yıldır kilolu olan, ciddi psikiyatrik problemi olmayan, madde bağımlılığı olmayan hastalar bariatrikcerrahi için aday olarak tanımlanmıştır. Bu kriterler eşliğinde yapılan ameliyatlardan elde edilen deneyimler ve ameliyatların laparaskopik olarak yapılmaya başlanması ameliyatlara bağlı ortaya çıkan riskleri düşürmüştür. Ve 2014 yılından itibaren Avrupa da bazı ülkeler vücut kitle indeksindeki sınırı 32 ye kadar düşürmüşlerdir. Ayrıca ameliyatlardaki deneyimlerin artmasına paralel olarak yaş sınırı için alt sınır 14 e ve üst sınır ise beklenen yaşam süresinden 7 yıl öncesine kadar genişletilmiştir. Türkiye için beklenen yaşam süresi kadınlarda 78 ve erkelerde 75 olduğu varsayıldığında artık 14 yaş ile 70 yaş arasını ameliyat ediyoruz.

Aynı zamanda ameliyatların sonuçları takip edildikçe yandaş hastalıklardaki düzelmeler kayıt altına alınmaya başlanmıştır. Özellikle metabolik hastalıklar olarak adlandırılan şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesteroldeki ameliyat sonrasında ortaya çıkan düzelmeler farkedilmiştir. Ameliyat sonrası 10 yıllık takiplerde, ameliyatın tipi ve var olan metabolik hastalığın süresine göre yaklaşık % 80-90 lara varan düzelmeler olduğu görülmüştür. 2008 li yıllardan itibaren bu ameliyatın metabolik hastalıklar üzerindeki düzeltici etkisi nedeniyle ameliyatların ismi bariatrik- metabolik cerrahi olarak tanımlanmaya başlanmıştır. 2016 yılında Amerikan Diabet Birliği konsensüs toplantısında alınan kararlara göre şeker hastalığı olanların

Vücüt kitle indeksi 40'ın üzerinde olan,

Vücüt kitle indeksi 35 ve üzerinde olup insülin ile kontrol altına alınamayan,

Vücüt kitle indeksi 30 ve üzerinde olup ağızadan tabletlerle kontrol altına alınamayan

olgulara da cerrahi seçeneği önermiştir. Burada kontrol altına alınamama terimi HbA1c nin 7,5 un ve kolesterolün 180 in altına indirilememesi olarak tanımlanmıştır.

Sonuçta artık bu ameliyatlar artık sadece şişmanlık için değil metabolik hastalıklar olarak tanımlanan şeker hastalığı (Diabet) için de yapılmaya başlanmıştır.
 

  1. Cerrahi müdahalenin ardından hasta nelere dikkat etmelidir?

Bu ameliyatların bir sihirbazlık gösterisi olduğu düşünülmemelidir. Ameliyattan sonra bir takım kurallara uyum zorunludur. Aslında ameliyatların temel amacı hastalarda bir davranış – yeme değişikliğini ortaya çıkarmak vebunun sürdürülebilir olmasını sağlamaktır.

Ameliyattan sonra kabaca 4 hafta kadar süren öncelikle berrak sıvı gıdalarla başlayan, yumuşak gıdalarla devam eden ve katı gıdalara geçişe iizn veren bir özel diyet programı mevcuttur. Buna uyum gereklidir. Ayrıca yemek yeme davranışı ile ilgili olarak yavaş yemek yeme ve iyice çiğnemek gereklidir. Bu kurala uyulmadığı zaman şiddetli kusmalar ortaya çıkabilir. Yemekler öncesi ve sonrasındaki yarım saatlik dönemde sıvı alması önerilmez. Yemeklerle birlikte sıvı alımı durumunda Dumping sendromu denen hipoglisemi atakları ortaya çıkacaktır. Ayrıca gazlı içeceklerden uzak durulması da önerilir. Yüksek kalorili beslenme alışkanlığı özellikle istenmemektedir. Ayrıca düzenli beslenme alışkanlığı edinilmesi temel beklentilerimizdendir.

Aktivitelerle ilgili olarak teki kişilik aktivitelerin uzun dönemde sürdürülebilir olmadığı gerçeği nedeniyle özelikle minimum 2 ve maksimum 4 kişilik gruplar önerilmekteyiz. Ayrıca aktivitlerde özellikle kilo veriminin bariz olduğu ilk 6 aylık sürede kardio benzeri kalp hızın aşırı derecede artıran aktivitelerden uzak durulması önerilir. Aktivite programı olarak düzenli yürüyüş ve yüzme özellikle önerilmektedir. Yürüyüş açık havada önerilmektedir. Haftanın 5 günü yarım saat kadar kalp hızını yaklaşık % 20 artıracak hız önerilir. Yüzme haftada 2 gün önerilir. Yüzme kilo verimine bağlı ortaya çıkacak sarkmaların oluşmasını engellemektedir.

 

  1. Operasyon sonrası obezitenin tekrarlama riski var mıdır, düzensiz ve sağlıksız beslendiği takdirde hastanın tekrar eski haline dönme riski var mıdır?

Evet düzensiz ve yüksek kalorili beslenmelerde kilonun tekrar geri alımı riski az da olsa mümkündür. Kilo geri alımı en sık yaptığımız tüp mide (Sleeve gastrektomi) ameliyatında %10-20 aralığında iken gastrik by-pass da % 5 lere kadar düşmektedir.Burada özellikle yeme davranışının deşarj amacı ile kullanıldığını ve insanların sevinç, kızgınlık, üzüntü, öfke durumlarında yemek yediklerini akıldan çıkarmamak gerekir. Ameliyat olan hastalarda özellikle 4 ay ve 11 ay civarında bir mutsuzluk atağı ortaya çıkmakta ve eğerdeşarj olacak başka bir yöntem yemek yemenin yerine ikame edilemezse, çikolata şeker gibi yenildiğinde mutlu eden ancak yüksek kalorili gıdalar alınmaya başlanmaktadır. Bu da kilo geri alımının en önemli nedenidir. Ameliyatın yaklaşık 12-15 ay etkisi olduğu ve bu sürede elde edilecek yeme ve yaşam tarzı değişikliğinin sürdürülmesinin hastanın elinde olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

 

Prof. Dr. Halil Alış
Genel Cerrahi

 

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.