şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Yaz Tatilinde ebeveynlere önerilerim;

Yaz Tatili Okul Dönemi Kadar Önemli “Eğlenerek Öğrenmeye Devam”

 

Çocuğun sağlıklı gelişimi için, okul döneminde yaptığı öğrenmeler ve katettiği gelişim basamakları oldukça önemlidir. Kurallara uyar, gruba uyumlu olmaya gayret gösterir ve yepyeni bilgilerle dolar. Okul dönemi karne almakla sonlanır. Ailelere önerilerim işte bu noktada başlar, karnenin değerlendirilmesi suçlayıcı olmadan, eleştirel ve dalgacı bir tutumdan uzak, yapıcı bir dille karşılıklı konuşarak yapılmalı ve konu kapatılmalıdır. Yazın çocuk için gelişim devam eder. Onun kendini başarısız görüp içine kapanması yazın verimsiz geçmesine ve yeni okul dönemine çocuğun hazırlanamamasına sebep olur.
 

Peki, yaz dönemi nasıl geçirilmelidir?

Kışa göre esnek olmakla birlikte kurallar yine hayatımızın bir parçası olarak kalmalıdır. Fiziksel gelişimin destekleneceği imkanların yaratılması, çocukların eğlenerek öğrenmeye devam etmesini sağlar. Yaşıtlarıyla açık havada oynayan, koşan,bisiklet süren,yüzen ve sağlıklı yiyeceklerle beslenen çocukların yaz döneminde de okul dönemi kadar gelişimleri desteklenmiş olur.

Yazın ailelerin özellikle tablet,bilgisayar kullanımında sınırlamaları baştan koymasını öneriyorum. Dijital oyun, sokaktaki oyunun önüne geçtiğinde, çocuk öncelikle sosyal hayattan uzaklaşır. Yeterince hareket etmez,kötü beslenir, dikkat ve konsantrasyonu düşer. Baştan konacak sınırlar, bilgisayar ve tablet dışında geçirelecek vaktin planlanmasına yardım etmek, kaliteli vakit geçirmek için seçenekler yaratmaya çalışmak ebeveynlerin yapması gerekenlerdir. Çocukların yaz döneminde yatış kalkış saatleri de bir diğer önemli konudur. Bu nokta da yaşına göre uyuması gereken kaç saatse çocuk bunu yaz döneminde de tamamlamalı ve en geç 23.00 de uyumuş olmalıdır. Fiziksel gelişimi destekleyen oyunların yanı sıra yine yaşına göre düzenlenmiş bilişsel gelişimini destekleyen kitap ve faaliyetlerin yapılması uygun olur. Ödev ve bu tip faaliyetlerin düzenli yapıldığında günde bir saati aşmasını beklememek yaz tatilinin anlamını bozmamak için yerinde olacaktır. Tüm çocuklara eğlenerek öğrenmeye devam edebilecekleri keyifli bir yaz dilerim.

 

Uzman Klinik Psikolog

Elif Kutlu Kurtoğlu

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.