şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Migren tedavisi için Botox

1- Botoks nedir?

Hemen hemen herkes, kozmetik amaçlarla Botox'u duymuştur. Yaşlandıkça hoşa gitmeyen kırışıklıkların ortadan kaldıran , Botox daha genç görünmelerine yardımcı olduğu için giderek artan sayıda insanı cezbetmiştir.

Muhtemelen,  yüzümüzün etrafındaki kırışıklıkları gideren Botox    migrene nasıl yardımcı olur diye merak ediyorsunuzdur?

Botox, tıbben OnabotulinumtoxinA olarak bilinen bir botulinum toksini türüdür. Bir bakteri tarafından üretilen nörotoksik bir proteindir.

Nörotoksik bir protein, zehirli veya sinir dokusunu tahrip eden bir proteindir. Botox kas aktivitesinde geçici bir azalmaya yol açan sinir aktivitesini bloke ederek çalışır.

Botox, 3-4 aylık bir süre boyunca bir kas zayıflatabilir.

Botoks enjeksiyonları bazı kimyasal sinyalleri engeller. Bloke edilen sinirler çoğunlukla kas kasılmalarından sorumludur.

BOTOX ® botulinum toksininin bir markasıdır.

Duymadıysanız, Botox şimdi migren içinkullanılabilmektedir ve sağlık sigortanızdan migren tedavisi için botox talebinde bulunabilirsiniz.

 

2- Botox sadece güzellik için mi kullanılır?

Kesinlikle  hayır.

1970'lerden beri Botox çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bugün Botox'un kullanılabileceği en az 20 durum var.

Bunlar arasında şunlar bulunur:

Servikal distoni - şiddetli boyun kas spazmları

Blefarospazm - kontrol edilemeyen  göz   kas spazmı

aşırı koltukaltın terlemesi

Şaşılık

Diş gıcırdatma

Aşırı aktif mesane

Kronik migren

 

3- Botoks migrende nasıl etki eder?

Diğer birçok migren tedavisi gibi, keşfi de tesadüfi olmuştur. Botox başlangıçta, hastalar migrenlerinde düzelme sağladığı ve Botox'u başka bir amaçla kullandıklarında keşfedildi.

Botoks migrene nasıl yardımcı oluyor tam olarak anlaşılmamıştır.

Botulinum toksininin C-lifleri olarak bilinen ağrı taşıyan küçük sinirlere etkidiği düşünülmektedir. Sinir ucundan salınan kimyasalların miktarını azaltır ve bu şekilde migren ve baş ağrısı  geribildirim yoluna etki eder.

.

4- Botoks nasıl uygulanır?

Botox tedavisi alacaksanız, iğne olacaksınız. Hem de çok sayıda!

Her bir iğneyi nereye yerleştirileceğini yönetici doktora tam olarak anlatan belirli bir migren protokolü vardır.

Enjeksiyonlar küçük bir sivrisinek sokması veya toplu iğne batması gibi hissedilir. Yaklaşık 15 dakika sürebilir.BOTOX®, cildin altına, baş  ve alın  çevresine,  boyun ve omuz kaslarına kadar 31 ila 39 küçük (0.1 ml) enjeksiyon serisi olarak verilir. Enjeksiyonlar, hasta artık kronik migren kaybolana kadar  kadar her 12 haftada bir tekrarlanır. Normalde  yanıt birinci veya ikinci enjeksiyondan sonra görülür; Ilk iki set başarısız olursa, on kişiden sadece bir tanesi üçüncü enjeksiyona cevap verir.

 Alın ve kaşların etrafındaki enjeksiyonların diğerlerinden biraz daha rahatsız olmasını bekleyin.
 

5- Ne kadar etkili?

Amaç baş ağrısı veya migrenden tamamen kurtulmak değil; Ancak yaşam kalitesini artırmak ve migreni kroniktlikten kurtarmak, episodik hale getirmektir.

Dört hastadan biri yanıt vermiyor; Dörtten biri birinci veya ikinci enjeksiyon grubuna iyi yanıt verir ve iyi bir yanıt almak için yarıya iki set enjeksiyona ihtiyaç duyulur. Araştırmalar, hastaların% 47'sinde baş ağrısı bulunan gün sayısının% 50 veya daha fazla azaldığını gösteriyor.

Botulinum toksininin sinirler üzerindeki biyolojik etkisi birkaç gün veya birkaç hafta sürer. Kronik migrenin 4 haftadan az bir sürede iyileşmesini beklememelisiniz. Bazı hastalar, ilk enjeksiyon setinden 12 hafta sonra verilen ikinci enjeksiyon setine kadar iyileşmeye başlamıyor.
 

6-Kimlere migren için botox verilemez?

BOTOX sadece kronik migren için geçerlidir: başka türlü migren olmaz.

Hamile veya emziren insanlar BOTOX'a sahip olmayabilir.

Bell paralizi, nöropati veya Miyastenia Gravis gibi başka nörolojik hastalığınız varsa, BOTOX'un riskleri artar.

Son  3 ay içinde kozmetik botulinum toksini uygulanmışsa, yan etkiler artabilir.

 

7- Yan etkiler

En sık görülen belirtiler boyun ve baş ağrısıdır.

Yan etkiler  boyun ve baş ağrısı, döküntü, ağrı,  ve kas spazmını içerir.

On hastada  biri aşağıdaki yan etkileri yaşar: -

Migrenin kötüleşmesi.

Döküntü, kaşınma

Tüm enjeksiyonlarda olduğu gibi; Ağrı, morarma, kanama veya enfeksiyon olasılığı vardır

Boynundaki zayıflık ve ağrı.

100  birden azı :

Yutma zorluğu

Deri ağrısı

Çene ağrısı

Göz kapağında şişme

Botox'u aldıktan sonra eğer kaşıntı, yüz veya boğazda şişlik, hırıltı, nefes alma, yutma veya konuşma konusunda herhangi bir zorluk yaşıyorsanız derhal doktorunuza başvurun.
 

Prof. Dr. Fehim Arman
Nöroloji

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.