şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Nöroloji

Nöroloji nedir? 

İnsan vücudunda sinir sistemi temel olarak santral ve periferik diye iki kısma ayrılır. Santral sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşur, periferik sinir sistemi ise beyin ve omurilikten kol, bacak ve gövdeye gelen komutları ileten periferik sinirlerden oluşur. Nöroloji, santral ve periferik sinir sistemi ile bu sinirler tarafından uyarılan kas yapılarından kaynaklanan hastalıklar ile ilgilenen dahili bir bilim dalıdır. Yani nöroloji; beyin, omurilik ve periferik sinirler ve ilişkili kas yapılarının normal fizyolojisindeki bozuklukların saptanması ve uygun ve etkin tedavinin belirlenmesinde görev alır.

Günlük pratikte sıklıkla karşılaştığımız nörolojik bozukluklar nelerdir?

Baş ağrısı; 

Birincil (altta yatan bir nedeni olmayan; migren, küme tipi baş ağrısı, gerilim baş ağrısı, trigeminal nevralji gibi)
ya da 
ikincil (başka bir nedene bağlı; beyin damar hastalıkları, beyinde yer kaplayıcı lezyon, enflamatuar ya da enflamatuar olmayan hastalıklar, kafa içi basınç değişiklikleri gibi) 

Uyku bozuklukları; 

Uyku apne sendromları, 

Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları (huzursuz bacaklar sendromu, uykuda diş gıcırdatma)

Parasomni (REM uyku davranış bozuklukları, uyurgezerlik, kabus bozukluğu)

Uykusuzluk

Aşırı uykululuk

Hareket Bozuklukları

İstemli hareketlerde azalma (parkinson hastalığı, atipik parkinsonizm)

İstemsiz hareketlerin varlığı (titreme, distoni, myokloni, tik bozuklukları)

Bunama

Alzheimer hastalığı

Beyin damar hastalığına bağlı bunama

Diğer nörolojik bozukluklara eşlik eden bunama

Beyin damar hastalıkları

İnme (beyin damarlarında tıkanıklık)

Kanama

Epilepsi
Beyaz cevher hastalıkları

Multiple skleroz

Periferik sinir ve kas hastalıkları

Polinöropatiler (kalıtsal ya da diyabet gibi başka bir duruma bağlı)

Primer kas hastalıkları

Kas sinir kavşağı hastalıkları (myastenia gravis)

Elektronörofizyoloji laboratuarında yapılan test ve uygulamalar nelerdir?

EEG (elektroensefalografi); epilepsi nöbeti ya da başka bir duruma bağlı şuur değişikliklerinin varlığında beynin elektriksel aktivitesinin ortaya konmasını sağlar.

ENMG (elektronöromyografi); periferik sinir ve kas yapılarının bütünlüğünün ortaya konmasını sağlar. Günlük pratikte sıklıkla, polinöropatiler, tuzak nöropatiler, disk bozuklukları, periferik sinir yaralanmaları ve kas hastalıklarının tanısında kullanılır.

Uyarılmış potansiyeller; dışsal bir uyarana beynin ilgili bölgesinin yanıtını ölçme şeklinde yapılır. Sıklıkla, multiple skleroz, koma, yoğun bakım hastalarında yapılır.

Polisomnografi: fizyolojik ya da patolojik durumlarda uykunun değerlendirmesini sağlar. Uyku bozuklukları olan hastalarda kullanılır.

Nöromonitorizasyon: skolyoz cerrahisi sırasında cerrahiye bağlı sinir hasarının oluşmasını engellemek amacı ile girişim sırasında sinir fonksiyonlarının kayıt edilmesini sağlar.
 

Nörolojide Botulinum Toksin uygulamaları;

Migren

Spastisite (özellikle inme sonrası gelişen eklem ve kas harketlerindeki kısıtlılık varlığında)

Hareket bozuklukları (servikal distoni, blefarospazm, hemifasiyal spazm)

Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) ve Nöroloji

DBS, özellikle hareket bozuklukları olan hastalarda ilgili hareketten sorumlu beyin bölgesine pil yerleştirilmesidir. Günümüzde, sıklıkla parkinson, distoni ve esansiyel tremor hastalarında uygulanmaktadır. Nörolog, DBS için uygun hasta seçimi, pil lokalizasyonunun girişim sırasında tespiti ve cerrahi sonrasında hastanın pil ayarlarının düzenlemesi aşamalarında önemli rol oynar. 

 

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.